Jak pora roku i wiek dziecka wpływa na jego ubiór?
Jak pora roku i wiek dziecka wpływa na jego ubiór?
20/02/2018 19:02
Każdego dnia wielu rodziców, patrząc na panującą za oknem pogodę, staje przed dylematem wyboru właściwej odzieży dla dziecka. Jej odpowiedni dobór zależy bowiem nie tylko od pogody i pory roku, ale również od wieku dziecka. Jak dokonać właściwego wyboru?

Lato

Panujące w lecie temperatury pozwalają na swobodę w doborze odzieży, bowiem każde dziecko, niezależnie od wieku, warto ubrać tak, aby się zbytnio nie przegrzało. Kluczowym elementem ubioru w lecie w przypadku dzieci będzie nakrycie głowy. Termoregulacja u dzieci, szczególnie tych małych, nie działa jeszcze w pełni sprawnie, dlatego należy chronić głowę dziecka przed nadmiernym nasłonecznieniem, które może doprowadzić do porażenia cieplnego.

Wiosna, jesień i zima

W tych porach roku odnotować można wysokie amplitudy dobowe temperatury. Dziecko powinno być więc ubrane tak, aby rodzic mógł kontrolować temperaturę ciała swojej pociechy poprzez zdjęcie lub założenie poszczególnych warstw odzieży.

O ile z ubiorem starszych dzieci nie ma dużego problemu, tak pojawia się on w przypadku niemowląt. Jakie ubranka dla niemowlaka wybrać, kiedy pogoda za oknem jest niepewna? Dobrym rozwiązaniem jest założenie body, które zasłoni plecy maluszka. Tak małe dziecko łatwo jest przegrzać, dlatego warto zastosować zasadę, według której należy ubrać dziecko tak jak siebie i dołączyć do tego jeszcze jedną warstwę. W zależności od pory roku, może to być cienka kurteczka, sweterek lub kocyk.

W zimie dobrym rozwiązaniem, stosowanym w przypadku niemowląt, jest kombinezon. Należy jednak zadbać, aby można go było wygodnie rozpiąć, a nawet zdjąć, jeżeli dziecko będzie przebywało w pomieszczeniu zamkniętym. Kombinezony sprawdzają się także u starszych dzieci. Zapewniają gwarancję, że żadna z części ciała dziecka nie zostanie odsłonięta, np. podczas zabawy, i nie zmarznie.

Niemowlę, które jeździ w wózku, rusza się zdecydowanie mniej niż dorosły lub dziecko chodzące samodzielnie. Nie oznacza to jednak, że trzeba je "zapakować" w sztywny kombinezon. Niemowlę powinno mieć zapewnioną możliwość poruszania się, dlatego, niezależnie od pory roku, warto wybrać odzież, która mu to umożliwi.

Koniecznie zajrzyjcie do naszego sklepu! www.KochanyUrwis.pl.