Czemu niemowlę nie chce jeść?
Czemu niemowlę nie chce jeść?
20/09/2019 10:09
Czasem zdarza się, że wielu świeżo upieczonych rodziców jest bardzo zaniepokojonych tym, że ich maluch nagle odmawia jedzenia. Może się zdarzyć tak, że odmawia tylko niektórych pokarmów, ale może też przeistoczyć się w całkowitego niejadka. Czym może to być spowodowane i kiedy należy zacząć się martwić?

Problemy z jedzeniem u niemowląt

- W pierwszych miesiącach życia niemowlaka problemem może być niedojrzały układ pokarmowy dziecka. W efekcie może ono ciężko znosić różnego rodzaju zmiany w diecie mamy karmiącej lub też skład i smak mieszanki mleka modyfikowanego, mogą też wystąpić u malucha kolki. Recepta na to jest oczywista - zmiana diety w przypadku karmienia dziecka piersią lub też spróbowanie podania innego mleka. 

- Bardzo częstym powodem niechęci do jedzenia jest bolesność w jamie ustnej u malca. Już po kilku miesiącach życia zaczyna się proces ząbkowania, który może być dla dziecka bardzo bolesny, a spożywane posiłki mogą tę bolesność jeszcze mocniej nasilać. Można wypróbować specjalne żele do smarowania dziąseł, które przynoszą chwilowe ukojenie w bolesnym ząbkowaniu. 

- Zastanawiając się nad tym, czemu niemowlę nie chce jeść warto przeanalizować jego codzienny jadłospis pod kątem różnorodności. Im starsze dziecko tym bardziej może je ciągnąć w kierunku nowych rzeczy lub też pokarmów stałych. Czasem dziecko po prostu może czegoś nie lubić, albo też może mu się znudzić codziennie jedna i ta sama kaszka na śniadanie. Wówczas warto wprowadzić zmiany i poobserwować, czy maluch zacznie zjadać podane potrawy z apetytem. 

- Czasem dzieci nie chcą jeść także dlatego, że są zbyt zmęczone, a jedzenie łyżeczką jest bardziej wymagające od picia mleka z butelki. Bywa też, że podczas posiłku jest wokół zbyt wiele rozpraszaczy i przez to maluch nie może skupić się na posiłku. Warto takie dodatkowe, niepotrzebne bodźce wyeliminować całkowicie.